Έκανε δύσκολα το 1-0 ο Ολυμπιακός, 73-70 τον Παναθηναϊκό

Metrosport Team04 Ιουνίου 2023

Δυσκολεύτηκε αλλά έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 73-70 του Παναθηναϊκού στο πρώτο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» σοβαροί σε άμυνα και επίθεση εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη του αντιπάλου και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά +16 πόντων στην πρώτη περίοδο. Το «τριφύλλι» έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά.

Οι γηπεδούχοι έκαναν βιαστικές επιλογές και είχαν πολλά άστοχα σουτ. Οι «πράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν στο -1 αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης χτίζοντας μια διαφορά 13 πόντων.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν πάλι τις κακές επιλογές στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε και λίγο πριν το φινάλε έφτασε το ματς στον πόντο (67-66). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο εύστοχοι στις βολές στο τέλος πήρε τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι.