Έγραψε ιστορία ο Κέιν χαρίζοντας τη νίκη στην Τότεναμ επί της Σίτι

Metrosport Team05 Φεβρουαρίου 2023

Με τέρμα του Χάρι Κέιν η Τότεναμ επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι και έκανε δώρο στην Άρσεναλ που παραμένει στην κορυφή με διαφορά πέντε βαθμών και με παιχνίδι λιγότερο. Αυτό ήταν και το 267ο γκολ του Άγγλου επιθετικού, που έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.

Η Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι παίκτες της Τότεναμ την εμπόδιζαν να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μάλιστα, είχαν την τύχη να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή ευκαιρία όταν ο Ρόδρι έκανε μεγάλο λάθος έξω από την περιοχή, ο Χόιμπιεργκ έδωσε τη μπάλα στον Κέιν, ο οποίος με ένα εξαρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ.Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παικτες του Γκουαρδιόλα προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Τότεναμ: Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Πέρισιτς (79' Σεσενιόν), Κουλουσέφσκι (88' Σάντσες), Σον (84' Μπισούμα), Κέιν

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Άκε, Ακάνζι, Γουόκερ, Ρίκο Λιούις, Ρόντρι, Γκρίλις, Μαχρέζ (59' Ντε Μπρόινε), Άλβαρεζ, Μπερνάρντο Σίλβα (84' Γκουντογκάν), Χάαλαντ