Έγραψε ιστορία η Τίρασπολ, στους ομίλους η Σάλτσμπουργκ

Metrosport Team26 Αυγούστου 2021

Στους ομίλους του Champions League προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της η Σέριφ Τίρασπολ ενώ το εισιτήριο πήρε και η Σάλτσμπουργκ.

Μπρόντμπι – Σάλτσμπουργκ 1-2

Γκολ… από τα αποδυτήρια έβαλαν οι Αυστριακοί. Η Σάλτσμπουργκ πήρε το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τέρμα που σημείωσε ο Μπένζαμιν Σέσκο ενώ έξι λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν ο Μπρένταν Άαρονσον εστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Μπρόντμπνι μείωσε με τέρμα του Αντρέας Μάκο

Ντιναμό – Σέριφ 0-0

Η ομάδα από το Τίρασπολ κέρδισε 3-0 στο πρώτο παιχνίδι και κλήθηκε να υπερασπιστεί το προβάδισμα που είχε. Το έργο της δεν ήταν εύκολο αλλά απέσπασε λευκή ισοπαλία στο Ζάγκρεμπ και πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League. Δημήτρης Κολοβός και Γιώργος Αθανασιάδης βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα και βοήθησαν να επιτευχθεί αυτό το ιστορικό κατόρθωμα, καθώς είναι η πρώτη φορά που ο σύλλογος από τη Μολδαβία μπαίνει στους ομίλους.