Δώρο Αστέρα σε Άρη και ΠΑΟΚ, έκοψε βαθμούς από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Δημήτρης Καλαϊτζής20 Φεβρουαρίου 2021

Ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε μια ανάσα από ένα ιστορικό διπλό στο ΟΑΚΑ, αλλά δεν τα κατάφερε, μένοντας στο ισόπαλο 2-2 με την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι Αρκάδες ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ και ευτύχησαν να προηγηθούν με 2-0 πριν συμπληρωθεί το 20ο λεπτό.

Αρχικά, ο Φερνάντεθ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο 16΄, για να έρθει δυο λεπτά μετά ο Σουάρεθ με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Η Ένωση παρά το σοκ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 1-2 με τον Σιμάνσκι στο 40΄.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και το κατάφεραν με σκόρερ και πάλι τον Σιμάνσκι στο 68΄.

Στα εναπομείναντα λεπτά, παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ της ΑΕΚ για την ολική ανατροπή, δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2 και να μοιράζονται από έναν βαθμό.