Διπλό - βόμβα της Μπρέντφορντ επί της Σίτι με σούπερ Τόνεϊ

Δημήτρης Καλαϊτζής12 Νοεμβρίου 2022

Τη..βόμβα της αγωνιστικής στην Αγγλία έριξε η Μπρέντφορντ, η οποία επιβλήθηκε 2-1 της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι μέσα στο Έτιχαντ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα οι νεοφώτιστοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Τόνεϊ στο 16΄.

Οι πολίτες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Φόντεν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά όμως στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή και το πλήρωσαν ακριβά, αφού η Μπρέντφορντ βρήκε γκολ-και πάλι με τον Τόνεϊ-στο φινάλε της αναμέτρησης, σοκάροντας τον Πεπ Γκουαρδιόλα.

Έτσι, δίνεται η δυνατότητα στην Άρσεναλ, εφόσον κερδίσει την Γουλβς, να ξεφύγει με πέντε βαθμούς από τη δεύτερη Σίτι.