Δεύτερο μπρέικ (93-95) στην παράταση ο Ηρακλής, ετοιμάζεται να «σκουπίσει» στο Ιβανώφειο τη ΝΕΜ! (Pics&Vids)

Παναγιώτης Σωτηρόπουλος24 Απριλίου 2024

Ο Ηρακλής το έκανε ξανά στα Μέγαρα κερδίζοντας τη ΝΕΜ, στην παράταση αυτή τη φορά με 93-95.

Ο Ημίθεος πήρε προβάδισμα στις νίκες με 3-2 στη σειρά των αγώνων και ετοιμάζεται να «τελειώσει» την αντίπαλό του στο Ιβανώφειο το προσεχές Σάββατο (27/4).

Προβάδισμα για την πρόκριση στο Final 4 της Elite League πήρε ο Ηρακλής κερδίζοντας με 93-95 τη ΝΕΜ, για δεύτερη φορά μέσα στα Μέγαρα!

Ο Ημίθεος πέτυχε την τρίτη σερί νίκη του, κάνοντας το 3-2 στη σειρά των αγώνων από το 0-2 της κανονικής διάρκειας της σεζόν και χρειάζεται ακόμη μια, την τέταρτη διαδοχική επί της ΝΕΜ, το Σάββατο (27/4) στο Ιβανώφειο για να περάσει στο Final 4 της Elite League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο κομμάτι με τη ΝΕΜ να ισορροπεί και να παίρνει τα ηνία του αγώνα σταδιακά.

Ο Ηρακλής με τρίποντο του Παπαρέγκα στο φινάλε του δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 17-18.

Οι δύο ομάδες είχαν αστοχία στα δίποντα με 29% και 20% και 50% στα τρίποντα που επιχείρησαν, ισορροπία στις ασίστ, τον Ηρακλή να υπερέχει στα ριμπάουντ, αλλά να κάνει περισσότερα λάθη.

Ο Ηρακλής έφτασε στο +4 στα 8.40 με τρίποντο του Παπαρέγκα, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο των οπαδών του Ημίθεου στο γήπεδο.

Η ΝΕΜ με τρίποντο του Μπράντφορντ μείωσε σε 24-25, όμως με τρίποντο του Σοκ στα 6.30 ο Ηρακλής πήγε και πάλι τη διαφορά στο +4 και με σουτ του Μαστρογιαννόπουλου στο +6.

Ο Κοκορέλης με τρίποντο μάζεψε τη διαφορά στο 31-35 με τρίποντο και ο Γερομιχαλός με μια βολή στο 32-35.

Στα 44.3 για τη λήξη του ημιχρόνου η ΝΕΜ έκανε το comeback εκμεταλλευόμενη και τις άστοχες επιλογές του Ηρακλή στην επίθεση με τον Μαλέσεβιτς, ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Γερομιχαλού σε 37-37.

Ο Ηρακλής με τρίποντο του Κάρι στα 24.3 πέρασε και πάλι μπροστά με 37-40, ενώ στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήγαν στις βολές με τον Γερομιχαλό σε φάουλ του Πράπα (που φάνηκε να βρίσκει την μπάλα) μειώνοντας στο 39-40.

Οι δύο ομάδες είχαν ισορροπημένα ποσοστά στο δίποντο 36%-38%, στο τρίποντο 43%-44%, στις βολές 83%-80%. Ο Ηρακλής είχε περισσότερα ριμπάουντ (23-18), αλλά και λάθη (7-2), ενώ οι γηπεδούχοι υπερτέρησαν στο πρώτο μέρος στα κλεψίματα (5-1).

Το πάνω χέρι με καθοριστικό Κάρι

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής «πάτησε γκάζι» ανεβάζοντας τη διαφορά έφτασε ως τους 8 πόντους (53-61) με τις δύο βολές του Μπράντφορτ έπεσε στους 6.

Ο Ημίθεος κράτησε σταθερή εικόνα στην επίθεσή του σημειώνοντας 21 πόντους και περιόρισε στους 16, στο τρίτο δεκάλεπτο, τους γηπεδούχους, καταφέρνοντας να έχει το πάνω χέρι στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι υπερτέρησαν σε βολές, δίποντα, οριακά στα τρίποντα, στις ασίστ και στα ριμπάουντ, όμως και στο τρίτο δεκάλεπτο υπέπεσαν σε περισσότερα λάθη με τους γηπεδούχους μπροστά στα κλεψίματα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής δέχθηκε τεχνική ποινή με την έναρξή του (56-61), όμως το τρίποντο του Μαλέσεβιτς έφερε τον Ημίθεο ξανά στο +8 (56-64).

Στα 8.04 σε φάουλ του Τσόχλα στον Μαστρογιαννόπουλο δε δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ όπως ζήτησαν οι «κυανόλευκοι» με τον Ηρακλή να διατηρεί το +8 (60-68) από τη γραμμή των βολών.

Ο Γκάτζιας με τρίποντο στο 7.35 μείωσε τη διαφορά στους 5 (63-68), ενώ ο Ηρακλής ζήτησε νέο αντιαθλητικό, του Γκάτζια στον Σοκ, το οποίο υποδείχθηκε αλλά με μια χαμένη βολή το σκορ έφτασε στο 63-69.

Η ΝΕΜ με αντεπίθεση κατάφερε και έφτασε στην ισοφάριση με 78-78.

«Χαρακίρι» στο φινάλε, λάθη και… παράταση!

Ο Κάρι με μεγάλο τρίποντο στο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος έδωσε ανάσα στον Ηρακλή με 78-81 και η ΝΕΜ έχασε την επίθεση με λάθος σε βήματα του Γερομιχαλού.

Στο καίριο λάθος των γηπεδούχων ο Ημίθεος πήγε τη διαφορά στο +5 με ασίστ του Κάρι στον Σαρικόπουλο που πέτυχε το 78-83 με 1.01.

Η ΝΕΜ έχασε την ευκαιρία να μειώσει με τρίποντο του Γερομιχαλού και ο Μαλέσεβιτς πήγε στις βολές με φάουλ στα 32.1 δευτερόλεπτα, όμως έχασε και τις δύο με το σκορ να μένει ως έχει.

Ο Μπράντφορντ βρίσκοντας εύκολο διάδρομο μείωσε σε 81-83 με τον Ηρακλή να πηγαίνει στην τελευταία του επίθεση με τον Μαστρογιαννόπουλο να κερδίζει φάουλ, να χάνει την πρώτη φορά και να ευστοχεί στη δεύτερη για το 80-84.

Στα 20 δευτερόλεπτα ο Γερομιχαλός μείωσε σε 82-84, ο Γκάτζιας κέρδισε την μπάλα, ο Τσόχλας έχασε τρίποντο και ο Κοκορέλης με επιθετικό ριμπάουντ κάτω από το καλάθι του Ηρακλή ισοφάρισε σε 84-84.

Με 9.3 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο ο Ηρακλής είχε την τελευταία επίθεση με τον Σοκ στην επαναφορά ο Μαστρογιαννόπουλος έχασε το τρίποντο με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση!

«Μίλησε» ξανά η «εγγύηση» του Κάρι

Στην παράταση η ΝΕΜ ήταν εύστοχη στις βολές (Μπράντφορντ) εν αντιθέσει με τον Ηρακλή (Μαλέσεβιτς) παίρνοντας προβάδισμα 88-85, ωστόσο ο Σέρβος με καλάθι και φάουλ στα 4 λεπτά πριν τη λήξη μείωσε σε 88-87 χάνοντας τη βολή.

Με τον Κάρι να ευστοχεί σε μεγάλο σουτ τριών πόντων στα 3 λεπτά πριν τη λήξη ο Ηρακλής προηγήθηκε 89-90.

Οι δύο ομάδες σκόραραν στις επιθέσεις τους με το σκορ στο 91-92, ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα των Μαστρογιαννόπουλου και Γερομιχαλού, με τον Ηρακλή να κάνει το 91-94 με τον Σινσίερ Κάρι να σκοράρει κερδίζοντας και φάουλ.

Ο Αμερικανός στα 21.9 ευστόχησε από τη γραμμή των βολών για το 91-95.

Ο Σοκ έκανε φάουλ στον Γερομιχαλό στα 12.9 με τον πρώτο σκόρερ των γηπεδούχων να μειώνει σε 93-95.

Ο Παπαρέγκας κέρδισε φάουλ πηγαίνοντας για πρώτη φορά στις βολές στα 8.4 χάνοντας και τις δύο, όμως ο Γερομιχαλός έχασε το τρίποντο στην τελευταία επίθεση με την παράταση να λήγει με 93-95.

Διαιτητές: Καρπάνος-Θεονάς-Χριστινάκης (Τεφτίκης)

Δεκάλεπτα: 17-18, 39-40, 55-61, 84-84, 93-95 (πρτ.)

ΝΕΜ (Μάνταλος): Μπράντφορντ 23 (1), Γκάτζιας 12 (2), Ζαραϊδώνης 2, Τσόχλας 2, Κοκορέλης 12 (2), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 1, Μαντίκος 7 (1), Γερομιχαλός 34 (4).

Ηρακλής (Κακιούσης): Παπαρέγκας 14 (4), Σοκ 9 (2), Πουλιανίτης 3 (1), Πράπας 4, Μαλέσεβιτς 15 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 18 (3), Κώττας 4, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 23 (4).