CHL: «Μπαμ» η Καραμπάγκ, το θρίλερ στην Αϊντχόφεν

Στέφανος Αβραμίδης10 Αυγούστου 2022

Η Ρέιντζερς του Αντόνιο Τσόλακ έκανε μία σπουδαία ανατροπή κόντρα στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και πανηγύρισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League.

Εκεί θα βρίσκεται και η Καραμπάγκ που με επίσης σούπερ εμφάνιση νίκησε με 1-3 την Φερεντσβάρος μέσα στην Ουγγαρία. Η αζέρικη ομάδα προηγήθηκε με 0-3 χάρη στα γκολ του Ζουμπίρ (7’) και του Βαντί (54’, 78’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν απλά το σκορ στο 86’ με τον Τραορέ.

Στο Αϊντχόφεν, η PSV επικράτησε στην παράταση με 3-2 της Μονακό στο πιο αμφίρροπο ζευγάρι του 3ου προκριματικού γύρου του CHL.

Ο Φέερμαν έδωσε προβάδισμα στους Ολλανδούς στο 21’ όμως οι Μονεγάσκοι έφεραν τούμπα το ματς με τους Μαριπάν (58’) και Μπεν Γιεντέρ (70’). Στο 89’ ο Γκουτιέρες έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί, στο 109’, ο Λουκ Ντε Γιονγκ πέτυχε το χρυσό γκολ για την PSV.

Μπενφίκα, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Έρυθρός Αστέρας πέρασαν αέρας ντουμπλάροντας τις νίκες τους απέναντι σε Μιντιλαντ (1-3), Λουντογκόρετς (4-2) και Πιουνίκ Ερεβάν (0-2), αντίστοιχα.

Η Μακάμπι Χάιφα έστειλε τον Απόλλωνα Λεμεσού να περιμένει τον Ολυμπιακό αν προκριθεί κόντρα στη Σλόβαν ενώ η Ντιναμό Κιέβου χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Στουρμ Γκρατς (1-2).