-Χ-αρακίρι για τη Λίβερπουλ

Δημήτρης Καλαϊτζής07 Μαΐου 2022

Η Λίβερπουλ κόλλησε στο 1-1 με την Τότεναμ στο «Άνφιλντ» και δίνει έτσι τη δυνατότητα στη Μάντσεστερ Σίτι αύριο (8/5, 18.30) με νίκη κόντρα στην Νιούκαστλ να ξεφύγει τρεις βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν πέσει η αυλαία στην Πρέμιερ Λιγκ.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, τα «σπιρούνια» άνοιξαν το σκορ στο 56΄. Ο Κέιν μοίρασε στον Σεσενιόν μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα στον αφύλακτο Νοτιοκορεάτη και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον για το 0-1.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντίας με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ, αφού βρήκε λίγο κενό χώρο, η μπάλα βρήκε στον Μπεντανκούρ και κατέληξε στα δίχτυα του Λορίς.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό 1-1 να μην ικανοποιεί σε καμία περίπτωση την ομάδα του Κλοπ.