ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: Η Χόλσταιν Κίελο με ήρωα τον Γκέλιο απέκλεισε την Μπάγερν!

Δημήτρης Καλαϊτζής14 Ιανουαρίου 2021

Η άσημη Χολσταϊν Κίελο έχοντας στη σύνθεσή της τον Έλληνα γκολκίπερ, Γιάννη Γκέλιο (απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι) κατάφερε να ρίξει τη βόμβα στο Κύπελλο Γερμανίας, καθώς απέκλεισε στη ρώσικη ρουλέτα την τροπαιούχο, Μπάγερν Μονάχου (2-2 κ.α., παρ., 6-5 πεν.)!

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ με τον Γκνάμπρι στο 14΄. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 37΄ με τον Μπαρτελς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, οι Βαυαροί πήραν εκ νέου προβάδισμα, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Σανέ.

Η Κίελο δεν το έβαλε κάτω και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε δίχτυα με τον Βαλ και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, όχι μόνο το κράτησε, αλλά οδήγησε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι και με ήρωα τον Έλληνα γκολκίπερ, Γιάννη Γκέλιο που απέκρουσε το πέναλτι του Ρόκα έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας.