Αντίο με νίκη για τον Χάαλαντ, σώθηκε στο φινάλε η Στουτγάρδη, στα μπαράζ η Χέρτα

Δημήτρης Καλαϊτζής14 Μαΐου 2022

Με κεφαλιά του Έντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Στουτγάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου νίκησε με 2-1 την Κολωνία και σε συνδυασμό με την ήττα της Χέρτα από την Ντόρτμουντ (2-1) στο «Βεστφάλεν» παρέμεινε στα μεγάλα σαλόνια της Γερμανίας.

Σκόραρε στο τελευταίο του παιχνίδι στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πλέον θα συνεχίσει την ποδοσφαιρική του καριέρα στην Αγγλία για λογαριασμό της Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι με 35 γκολ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της φετινής Bundesliga. Ο Πολωνός επιθετικός των Βαυαρών κατέκτησε το σχετικό βραβείο για έβδομη φορά και ισοφάρισε το ιστορικό ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ!

Για την ιστορία, η πρωταθλήτρια Γερμανίας, Μπάγερν Μονάχου, παρότι προηγήθηκε με 2-0, τελικά ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας.