Άντεξε για ένα δεκάλεπτο ο Ηρακλής

Metrosport Team20 Απριλίου 2021

Μόνο για ένα δεκάλεπτο κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό ο Ηρακλής.

Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν 24-22 στην πρώτη περίοδο. Έκτοτε το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε τη νίκη με 66-100.

Οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 36-50. Ο Ημίθεος μείωσε σε 48-59 αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +25 (53-78).

Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και το ταμπλό στο φινάλε έγραψε 66-100.

Χάνλαν (17π.) και Ίμπανκς (15 π., 6 ριμπ.) ξεχώρισαν από τον Ηρακλή ενώ από τον Παναθηναϊκό κορυφαίοι οι Χεζόνια με 17 πόντους και οι Μπέντιλ, Παπαπέτρου από 15 πόντους έκαστος.

Μέσα σε όλα πάντως, ο Όντεντ Κάτας είδε τον Γιώργο Παπαγιάννη να μην αγωνίζεται (προληπτικά) στο δεύτερο μέρος λόγω διαστρέμματος, αλλά και τον Λευτέρη Μαντζούκα να αποχωρεί λόγω ενοχλήσεων στο πέλμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης - Μπίκας - Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (1), Ίμπανκς 15 (3/10 σουτ, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Χάνλαν 17 (4/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Χάγκινς 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές), Σαγκς 7 (4 ριμπάουντ) Φίλιος 3, Βεργίνης 3 (1), Πετανίδης 1, Γκιουζέλης 6 (1), Χάτσερ 2, Σαρικόπουλος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (3 μπλοκ), Μποχωρίδης 9 (3/6 τρίποντα), Παπαπέτρου 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 6 (2), Όγκαστ 5 (6 ριμπάουντ), Χεζόνια 17 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 6, Κασελάκης 9 (1), Βουγιούκας 6, Μπεντίλ 15 (1), Μαντζούκας 2.

*Μετά το τέλος του αγώνα στο Ιβανώφειο, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος σημείωσε:«Δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε τον Παναθηναϊκό. Μετά τον covid είμαστε πολύ αδύναμοι. Ο Καββαδάς είναι εκτός, έπαιξαν οι Σχίζας και Σαρικόπουλος αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμοι. Παλεύουμε να βρούμε μια νίκη για να μπούμε στα πλέι οφ αλλά έχει αδυνατίσει το ελληνικό μας στοιχείο.

Προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι στο πάσινγκ γκέιμ, αλλά με τα γκαρντ που έχουμε είναι δύσκολο να αποβάλουμε την τόση πολλή χρήση ντρίμπλας.

Μόνο ικανοποιητικό στοιχείο είναι η συμμετοχή των νέων παιδιών, που χρησιμοποιούμε”.