Ανέβηκε η Χιρόνα, δυσκολεύει πάρα πολύ η περίπτωση Μπουένο για τον ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής19 Ιουνίου 2022

Η Χιρόνα παρά το 0-0 στον πρώτο αγώνα μπαράζ ανόδου, κατάφερε στον επαναληπτικό να φύγει με το διπλό από την έδρα της Τενερίφη (1-3) και να πανηγυρίσει την επιστροφή της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Βασικός αγωνίστηκε με τη φανέλα της Χιρόνα ο Σαντιάγκο Μπουένο, ο οποίος απασχολεί έντονα τον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο, μετά από αυτή την εξέλιξη, δυσκολεύουν αρκετά τα πράγματα για τους ''ασπρόμαυρους'', αφού ο 23χρονος Ουρουγουανός κεντρικός αμυντικός πιθανότατα θα θέλει να αγωνιστεί στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Στουάνι στο 42΄.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε με τον Ρουίζ στο 59΄, όμως η χαρά τους κράτησε μόλις εννιά λεπτά, αφού η Χιρόνα ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμά της, χάρη στο αυτογκόλ του Λεόν στο 68΄.

Τη νίκη και παράλληλα την άνοδο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν σφράγισε ο Μαρτίνεζ στο 80ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Την ίδια ώρα, η Χιρόνα πανηγυρίζει την άνοδό της και στο μπάσκετ.