Άνετη Σπόρτινγκ πέρασε με φόρα από τη Δανία, αποκλείστηκε από τη Σέριφ η Παρτιζάν

Πέτρος Χαριζακλής23 Φεβρουαρίου 2023

Τρομερή η Σπόρτινγκ στη Δανία, διέλυσε με 4-0 τη Μίντιλαντ στη Δανία και προχώρησε στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο 21' ο Κοάτες άνοιξε το σκορ για τους Πορτογάλους, με τη Μίντιλαντ να μένει με δέκα παίκτες στο 39'. Η ομάδα του Αμορίμ το εκμεταλλεύτηκε και πέτυχε άλλα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50' ο Πότε με υπέροχο γυριστό πέτυχε το 0-2 ενώ ο ίδιος παίκτης στο 77' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Τελικά στο 85' με αυτογκόλ το σκορ ανέβηκε στο 0-4.

Μια ντροπιαστική ήττα υπέστη η Παρτιζάν με 1-3 από τη Σέριφ στο Βελιγράδι και έμεινε εκτός συνέχειας του Κόνφερενς Λιγκ. Η σέρβικη ομάδα είχε κερδίσει στο πρώτο ματς στη Μολδαβία, αλλά φαίνεται να υποτίμησε την αντίπαλό της. Προηγήθηκε στο 13' με γκολ του Μένιγκ, όμως η Σέριφ στο 22΄με πέναλτι και στο στις καθυστερήσεις με σουτ του Ντιόπ έγινε η ανατροπή πριν το ημίχρονο.

Η Παρτιζάν ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, όμως στο 47' ο Ντιόπ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ και έκανε το 1-3 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.