Ανατροπή και νίκη στο 90+6' για την Νάπολι! (vids)

Metrosport Team13 Ιανουαρίου 2024

Η Νάπολι λίγο έλειψε να αφήσει ξανά βαθμούς, αυτή την φορά απέναντι στην ουραγό της Σαλερνιτάνα, όμως το γκολ του Αμίρ Ραχμάνι στις καθυστερήσεις της έδωσε τη νίκη 2-1 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» για την 20ή αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ένα πανέμορφο γκολ του Αντόνιο Καντρέβα, με μακρινό δεξί φαλτσαριστό σουτ και στη συνέχεια απλά επιχείρησαν να κρατήσουν αυτό το προβάδισμα.

Οι «παρτενοπέι» κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με τον Ματέο Πολιτάνο να ισοφαρίζει, όμως οι υπόλοιπες ευκαιρίες ήταν λίγες και όχι απειλητικές.

Η Σαλερνιτάνα έδειχνε ότι θα έκανε ζημιά όπως πρόσφατα απέναντι στη Μίλαν κι ενώ δυσκόλεψε και τη Γιουβέντους την προηγούμενη αγωνιστική, χάνοντας στις καθυστερήσεις. Το σκηνικό επαναλήφθηκε, αφού στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμίρ Ραχμάνι έκανε την ανατροπή κι έδωσε το «τρίποντο» στη Νάπολι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νάπολι: Γκολίνι, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Ζουάν Ζέσους, Μάριο Ρουί, Καχούστε (77′ Ντέμε), Λομπότκα, Γκαετάνο (56′ Ρασπαντόρι), Πολιτάνο (66′ Τζερμπίν), Κβαρατσχέλια, Σιμεόνε.

Σαλερνιτάνα: Οτσόα, Λοβάτο, Φάσιο, Γκιόμπερ (84′ Ντανίλιουτς), Σαμπιά (91′ Μπρον), Λεγκόφσκι (66′ Πιερότσι), Μαρτεγκάνι, Μπράνταριτς, Καντρέβα, Τσάουνα, Σίμι (91′ Ικουεμέσι).