Άλωσε το Αγρίνιο ο ΟΦΗ

Δημήτρης Καλαϊτζής17 Οκτωβρίου 2021

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΟΦΗ κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο Αγρίνιο και να επικρατήσει 2-1 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Στο 7ο λεπτό ο Παναιτωλικός έφτασε στο 1-0 ύστερα από εξαιρετική κεφαλιά του Νίκου Καρέλη, από υπέροχη σέντρα του Λούι.

Οι Κρητικοί απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 1-1 με το αυτογκόλ του Μαλή στο 17΄.

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΟΦΗ στο 59′ όταν το δυνατό σουτ του Φαν Ντάινεν, πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι. Όμως ένα λεπτό αργότερα και μετά από εξέταση της φάσης από το VAR ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Καρέλη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νέιρα, ήταν εύστοχος κάνοντας το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το συγκρότημα του Νιόπλια να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο διπλό.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Λούι (80’ Χρ. Μπελεβώνης), Μαλής, Βργκοτς, Αντούνες (80’Αποστολάκης), Τσιγγάρας (63’ Φλόρες), Βαρόνε, Μόρσεϊ (63’ Ζέστεντ), Ντουάρτε, Καρέλης (80’ Κορνέλιους), Βέργος.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (74’ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γκαγιέχος, Νέιρα, Λάμπρου (69’ Ντουρμισάι), Τοράλ (57’ Καστάνιος), Φαν Ντούινεν (69’ Γιαννούλης).