Άλμα πρόκρισης για την ΑΕΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής10 Φεβρουαρίου 2021

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε η ΑΕΚ μετά το 4-2 επί του ΝΠΣ Βόλου στο ΟΑΚΑ.

Ο Βόλος αν και προηγήθηκε στο 14΄, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ΟΑΚΑ, καθώς η ΑΕΚ με τρομερή ανατροπή σε διάστημα έντεκα λεπτών σάρωσε με 4-2 τους Θεσσαλούς και βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στα του αγώνα, οι Θεσσαλοί ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Δουβίκα στο 14΄, όμως η συνέχεια ήταν εφιαλτική για το συγκρότημα του Λόπεθ.

Αρχικά, ο Μάνταλος έφερε το ματς στα ίσα στο 25΄, για να έρθει με δυο γκολ ο Τάνκοβιτς (29΄, 32΄) να δώσει αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Και σα να μην έφτανε αυτό, ο Ολιβέιρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 36΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Με την έναρξη της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 57΄, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 με τον Μήτογλου.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Βόλος είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, αλλά όσες ευκαιρίες βρήκε της πέταξε στα σκουπίδια.