Άλμα πρόκρισης για Γιουνάιτεντ, Ρόμα και Βιγιαρεάλ

Δημήτρης Καλαϊτζής09 Απριλίου 2021

Άλμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ έκαναν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Βιγιαρεάλ και Ρόμα.

Η ομάδα του Σόλσκιερ πέρασε νικηφόρα από την Ισπανία, επικρατώντας 2-0 της Γρανάδα χάρη στα τέρματα των Ράσφορντ (31΄) και Μπρούνο Φερνάντες (90+1΄).

Το «κίτρινο υποβρύχιο»-με γκολ του Μορένο στο 44΄-έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ του Γιόσιπ Μίσιτς.

Η Ρόμα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ολική στο Άμστερνταμ και να κερδίσει 2-1 τον Άγιαξ και να βρίσκεται πλέον με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Αίαντας ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κλάασεν στο 39΄, ενώ στο 53΄ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως ο Τάντιτς αστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Οι Ρωμαίοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Πελεγκρίνι στο 57΄ και τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς με τον Ιμπάνιεθ.

H Σλάβια Πράγας με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε όρθια από την έδρα της Άρσεναλ και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στην Τσεχία.