Άλμα Ευρώπης για Σοσιεδάδ, παραμονή για Νιούκαστλ και τίτλος για Λιλ

Metrosport Team08 Μαΐου 2021

Την παραμονή της εξασφάλισε η Νιουκαστλ μετά τη νίκη της επί της Λέστερ με 4-2.  Στο 22ο λεπτό ο Γουίλοκ άνοιξε το σκορ από λάθος του Σογιούντσου. Ο Ντουμέτ με δυνατή κεφαλιά από κόρνερ του Ρίτσι έκανε το 2-0 στο 34ο λεπτό ενώ ο Καλούμ Γουίλσον σημείωσε το 3-0 στο 63' από μπαλιά του Ρίτσι. Στο 73' με ωραίο τελείωμα ο Γουίλσον έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο παιχνίδι. Για τη Λέστερ σκόραραν ο Ολμπράιτον με σουτ στο 80ο λεπτό και ο Ιεανάτσο με σουτ στο 87'.

Άλμα Ευρώπης για τους Βάσκους που επικράτησαν με 2-0 της Έλτσε χάρη στα τέρματα του Ελουστόντο στο 72' και Ογιαρθάμπαλ στο 90+2'. Με 10 παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 11', λόγω αποβολής του Γκούτι με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με ηγέτη και σκόρερ τον Μπουράκ Γιλμάζ, η Λιλ θριάμβευσε με 3-0 εκτός έδρας της Λανς στο μεγάλο ντέρμπι του γαλλικού Βορρά και έκανε ακόμη ένα βήμα προς το πολυπόθητο πρωτάθλημα  δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.