Ακλόνητος στην κορυφή της Γ1 ΕΚΑΣΘ ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου

Metrosport Team09 Απριλίου 2022

Στην κορυφή της Γ1 ΕΚΑΣΘ (Ένωση Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Θεσσαλονίκης) παρέμεινε ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου μετά τη σπουδαία νίκη που πέτυχε στο ντέρμπι με αντίπαλο τον ΓΣ Ηλιούπολης.

Σε ένα σχεδόν κατάμεστο κλειστό γήπεδο, η ανδρική ομάδα του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας ένα εξαιρετικό προβάδισμα (55-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο αγώνας μετατράπηκε σε ντέρμπι αφού οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν στο 68-67. Η πίστη, ένα εκπληκτικό τρίποντο και η επιμονή των παικτών του Αντώνη Μπαρτζώκα, οδήγησαν τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου στη νίκη και στη...μοναξιά της κορυφής πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε του Πρωταθλήματος.

* Αξίζει να σημειωθεί το ιδιαίτερο χρώμα που έδωσε στον αγώνα η παρουσία των αθλητών των Ακαδημιών μπάσκετ του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου.

Για τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου έπαιξαν: Δουλγερίδης 5, Σιδηρόπουλος 23 (2), Παπαγκιντζίδης, Αναγνωστίδης, Τσιτσινάκης 20 (3) , Χριστάνης 11 (1), Φωτακίδης 2, Αλεξανδρής 7 (1), Μπαχτσεβάνης 7 (1), Τύμης