Αγγιξε το θαύμα ο Βόλος

Χρύσανθος Δοβλέτογλου14 Ιανουαρίου 2020

Με το καλημέρα ο Βόλος έδειξε στο Περιστέρι ότι δεν θα παραιτηθεί από την υπόθεση πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, παρά το 0-3 του πρώτου αγώνα. Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε στο 22' με 0-2, με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Γκουαροτσένα, η δεύτερη, όμως, σήκωσε θύελλα αντιδράσεων.

Οι γηπεδούχοι ισχυρίστηκαν ότι το τέρμα δεν έπρεπε να μετρήσει, γιατί ο Ισπανός επιθετικός γλίστρησε ενώ ετοιμαζόταν να σουτάρει με αποτέλεσμα η μπάλα να βρει πρώτα στο δεξί και μετά στο αριστερό του πόδι και να αλλάξει πορεία. Στη φάση του δεύτερου πέναλτι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χέρι ο Καχίλα.

Ο Βόλος, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να πιέσει για ακόμη ένα γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Στο 70', πάντως, οι αριθμητικές ισορροπίες επανήλθαν, καθώς ο Μπαλογιάννης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και, τελικά, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε 0-2, με τον Ατρόμητο να πανηγυρίζει την παρουσία του στα προημιτελικά.