Τα εύσημα στους παίκτες του έδωσε ο Ιγκορ Τούντορ για την προσπάθεια που καταβάλλουν καθημερινά στις προπονήσεις ώστε να αφομοιώσουν όσο το δυνατόν πιο σύντομα αυτά που θέλει να περάσει στο αγωνιστικό προφίλ της ομάδας.
Έτσι λίγες ώρες μετά την συνέντευξη Τύπου, όπου και εκεί δημόσια τους ευχαρίστησε για τον ζήλο τους στο πρόγραμμα, ο Κροάτης τεχνικός θέλησε να τους “ντοπάρει” και με το τέλος ακόμη μιας επίπονης προσπάθειας. Μετά, λοιπόν, από μια προπόνηση που κράτησε μια και πλέον ώρα και είχε έντονο τέμπο, ο Κροάτης ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του να καθίσουν στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου. Αφού φρόντισε να έχουν το νερό τους για να δροσιστούν, τους μίλησε για ελάχιστα λεπτά αλλά αυτή η σύντομη ομιλία του ήταν κάτι παραπάνω από ουσιαστική:
«Ξέρω ότι “πεθαίνετε” όλες αυτές τις μέρες στις προπονήσεις. Ξέρω ότι σας ζητώ πολλά πράγματα και είμαι απαιτητικός. Αλλά θέλω να ξέρετε ότι αυτός είναι μονόδρομος. Συγνώμη παιδιά αλλά αυτός είναι ο δρόμος που πρέπει να διαβούμε. Δεν είμαι κάποιος τρελός τύπος που θέλει να σας ταλαιπωρεί. Είμαι εδώ για να πετύχουμε μαζί πράγματα. Και για να το κάνουμε αυτό θέλω δυο πράγματα: Δουλειά και να είμαστε μια γροθιά!”. Κλείνοντας την ομιλία του ο Τούντορ χειροκρότησε και είπε: “Παιδιά μπορείτε να πάτε στο ξενοδοχείο να ξεκουραστείτε...»
Προηγήθηκαν... φωνές και παρατηρήσεις
Όλα τα παραπάνω έλαβαν χώρα με το τέλος της προπόνησης. Κατά τη διάρκειά της, ο Τούντορ δεν χαρίστηκε στους ποδοσφαιριστές του. Πολλές παρατηρήσεις ακόμη και σε ατομικό επίπεδο όταν δεν του άρεσε η κίνηση στο χώρο με ή χωρίς την μπάλα. Αλλά αμέσως μετά την παρατήρηση, φρόντιζε να εμψυχώνει τους ποδοσφαιριστές που τα “άκουγαν” και ήταν αρκετοί. Μάλιστα με το τέλος της προπόνησης και πριν αρχίσει την ομιλία του, αγκάλιασε τους παίκτες στους οποίους είχε κάνει παρατηρήσεις, χτυπώντας τους φιλικά το κεφάλι. Μέρα με τη μέρα, προπόνηση με την προπόνηση ο Κροάτης χωρίς να κάνει καμιά... έκπτωση στα θέματα πειθαρχίας κερδίζει τους ποδοσφαιριστές του.