Ο Ρένος Χαραλαμπίδης μίλησε στον Θανάση Πάτρα και την εκπομπή MEGA Καλημέρα για τον ρόλο που απέρριψε και μετάνιωσε αλλά και για τον λόγο που κατέρρευσε σωματικά. Ο ηθοποιός για δεύτερη χρονιά θα πρωταγωνιστήσει στο μιούζικαλ «Φτηνά τσιγάρα» που είναι η μεταφορά της ομώνυμης ταινίας του.
«Νιώθω χαρά και δικαίωση που επέλεξε τα «Φτηνά τσιγάρα» για να το κάνει μουσικό θέατρο» δηλώνει ο ίδιος για την επιλογή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής να ανεβάσει την ελληνική ταινία και να την κάνει μουσικό θέατρο. Θυμάται πως όταν κυκλοφόρησε η ταινία «δεν είχε καμία τύχη», με τον ίδιο να περνά όπως λέει στην «ολική αδιαφορία».
Αναφερόμενος στους ρόλους που έχει παίξει λέει πως η συμμετοχή του στη σειρά «Κάτι τρέχει με τους δίπλα» ήταν για να μαζέψει λεφτά για την επόμενη ταινία του.
Αποκαλύπτει μάλιστα πως ο Χάρης Ρώμας του είχε προτείνει τον ρόλο του Μάνθου Φουστάνου στο «Κωνσταντίνου και Ελένης».
«Είχα αρνηθεί, το μετάνιωσα πολύ» δηλώνει.
Ο ηθοποιός αναφέρθηκε στη συνέχεια στην περιπέτεια υγείας του που τον οδήγησε σε νοσηλεία. «Δύο φορές κατέρρευσα σωματικά... ο μισός ήμουν παγωμένος, νόμιζα έπαθα εγκεφαλικό» συμπληρώνει.