Στο χθεσινό συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στην Μαδρίτη για τη φάση των 16 του copa del rey η Ατλέτικο επικράτησε της συμπολίτισσας Ρεάλ με 4-2 , πέρασε στους 8 του κυπέλλου και ικανοποίησαν όλους τους ποδοσφαιρόφιλους το βράδυ της Πέμπτης σε ένα ντέρμπι με συνολικά έξι γκολ, πάθος, ένταση και δυνατές μονομαχίες.
Ο 23χρόνος άσσος πανηγύρισε με πάθος το γκολ που η Βασίλισσα ισοφάρισε σε 2-2, φιλώντας το σήμα στη φανέλας μπροστά στον κόσμο των ροχιμπλάνκος.
Ο Βινίσιους Τζούνιορ βρέθηκε ξανά στο επίκεντρο, όχι όμως για την απόδοσή του, όπως στον τελικό του ισπανικού σούπερ καπ όπου έκανε χατ-τρικ με την Μπαρτσελόνα στη νίκη της Ρεάλ με 4-1, αλλά για τον... διάλογο που είχε με τους φιλάθλους της Ατλέτικο στη δεύτερη ισοφάριση της ομάδας του.
Συγκεκριμένα ο Βραζιλιάνος πανηγύρισε, κάνοντας την χαρακτηριστική κίνηση με τα χέρια του που υποδηλώνει ότι κι εκεί (στο Metropolitano) κάνει κούμαντο η Ρεάλ και φίλησε το σήμα στη φανέλα του. Βέβαια η συνέχεια του αγώνα δεν τον δικαίωσε.