Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε 1-0 από τη Σλοβακία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της προκριματικής φάσης του EURO U-17.
Στον άλλο αγώνα του τέταρτου ομίλου της elite round, η Ουκρανία επικράτησε 3-0 της Ελβετίας και διπλασίασε τις νίκες της στον όμιλο, ενώ η Ελβετία παρέμεινε χωρίς βαθμό.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να αμύνονται εξαιρετικά και την μοναδική καλή στιγμή να σημειώνεται στο 34ο λεπτό, όταν ο Λουζάλε μπήκε στην περιοχή με ατομική ενέργεια, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Μπελερή αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.
Στο 57ο λεπτό ο Πάβλικ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Εθνική προσπάθησε να αξιοποιήσει την αριθμητική της υπέροχή αλλά δεν βρήκε τρόπο να απειλήσει πολλές φορές την εστία της Σλοβακίας. Στο 83o ο Μιχαηλίδης γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Μύθου, ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ με το σουτ του να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Ζάγιατς. Δύο λεπτά αργότερα ο Λουζάλε έφυγε στην αντεπίθεση μετά την ασίστ του Βάλκο, νίκησε τον Μπελερή με πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Χατζόπουλος): Μπελερής, Βυρσοκινός, Κοσίδης, Μπαταούλας, Ελευθεριάδης, Ζουριδάκης (71' Μπέρδος), Σαρρής (58' Μιχαηλίδης), Τζαμαλής (58' Ντούγκα), Ντάνι (71' Καραργύρης), Τσιτσιλάς (58' Μύθου), Σώκος.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Μπράνισλαβ Φόντρεκ): Ζάγιατς, Τουράνσκι, Μπάλογκ, Πάβλικ, Στρούτσκα, Λουζάλε (91' Μίσιακ), Μπουκόφσκι (60' Ντάνιελ), Βλνα, Τρέλλο (72' Οσμάν), Οκάλ, Πίρα (60' Βάλκο).