Ζορίζουν τα πράγματα για τον Ηρακλή, έχασε στο Ρέθυμνο με 69-63

Πέτρος Χαριζακλής18 Ιανουαρίου 2020

Την τρίτη του διαδοχική ήττα υπέστη ο Ηρακλής στο Ρέθυμνο με 69-63 και πλέον τα πράγματα για την παραμονή δυσκολεύουν. Η ομάδα του Καστρίτη πάλεψε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στους Κρητικούς, όμως το καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο στέρησε την ευκαιρία να ξεφύγει από τους αντιπάλους του και τώρα μπλέκει σε περιπέτειες.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φράνκαμπ με 19 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν χωρίς αντίκρισμα οι Σούλερ και Καββαδάς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά (5-0), όμως ο Ηρακλής αντέδρασε με Καββαδά (13-11) και Ντέιβις (16-20). Οι Κρητικοί όμως ήταν η ομάδα που πήγε στην επόμενη περίοδο με ισχνό προβάδισμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μανωλόπουλος ισορρόπησε τα πράγματα για τους «κυανόλευκους» (25-25), το Ρέθυμνο προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα (36-34) αλλά στο τέλος του ημιχρόνου αυτός που πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (36-37).

Ζωντανός στο τρίτο δεκάλεπτο, καταστροφικός στο τέταρτο

Η ομάδα του Καστρίτη ξεκίνησε καλά και πήγε στο +3 (36-39) με τον Καββαδά, ωστόσο το Ρέθυμνο πέρασε ξανά μπροστά (48-44) με τον Λι. Ο Χάνλαν λίγο αργότερα μείωσε με τρίποντο για τον Γηραιό όμως το Ρέθυμνο τελείωσε με προβάδισμα το δεκάλεπτο (54-53). Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν αγχωμένες και δεν μπορούσαν να πετύχουν καλάθι. Ο Ηρακλής όμως δεν κατάφερε να σκοράρει για περίπου 7 λεπτά και αυτό ήταν καταστροφικό για την διεκδίκηση της νίκης. 3.18'' πριν το τέλος οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στην πρώτη περίοδο όμως το Ρέθυμνο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (69-63).

MVP: O Φράνκαμπ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν καθοριστικός για την ομάδα του Ζιάγκου.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63