Υποβιβασμός για την Ξάνθη 31 χρόνια μετά!

Χρύσανθος Δοβλέτογλου29 Αυγούστου 2020

Μαύρη μέρα για την Ξάνθη. Η ακριτική ομάδα ηττήθηκε (3-1) για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες από τον Απόλλων Σμύρνης και αποχαιρέτησε την μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά μετά την σεζόν 1989-90!

Ο μέσος όρος ηλικίας της ενδεκάδας της Ξάνθης ήταν 20 ετών και 11 ημερών και, μοιραία, πλήρωσε την απειρία της. Όπως και στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, ο Μπεντινέλι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 14ο λεπτό.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για την Ξάνθη με την αποβολή του Αδαμίδη στο 27ο λεπτό και στο 36' οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με αυτογκόλ του Τενεκέ.

Το 3-0 έγραψε ο Μπεντινέλι, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 58ο λεπτό, ενώ στο 61' έμεινε με δέκα παίκτες και ο Απόλλων, έπειτα από αποβολή του Λαγού. Η Ξάνθη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 84' με πέναλτι του Φασίδη.