Υπέταξε την Μπάρτσα και έπιασε κορυφή η Ρέαλ

Metrosport Team01 Μαρτίου 2020

Σπουδαία νίκη, λίγες ημέρες μετά την ήττα σοκ από την Μάντσεστερ Σίτι, πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η Βασίλισσα επικράτησε 2-0 της Μπαρτσελόνα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έναν πόντο πάνω από τους «μπλαουγκράνα».

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά βρήκε απέναντί της έναν καταπληκτικό Κουρτουά, ενώ στο δεύτερο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Τερ Στέγκεν εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή.

Τελικά, τα γκολ που έκριναν το ντέρμπι σημείωσαν ο Βινίσιους στο 71', μετά από σουτ και κόντρα σε πόδι αμυντικού, που ξεγέλασε τον γκολκίπερ της Μπαρτσελόνα και ο Μαριάνο στις καθυστερήσεις, μερικά δευτερόλεπτα αφότου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.