Νέο ρεκόρ του Ρονάλντο στην «τριάρα» της Γιουβέντους επί της Σπέτσια

Metrosport Team03 Μαρτίου 2021

H Γιουβέντους βρήκε τρία γκολ στο τελευταίο ημίωρο και επικράτησε με 3-0 της Σπέτσια στο Τορίνο. Το τρίποντο αυτό την έφερε στο -7 απο την πρωτοπόρο Ίντερ. Στο 62΄ο Αλβάρο Μοράτα άνοιξε το σκορ, εννέα λεπτά ργότερα ο Κιέζα διπλασίασε τα τέρματα για τη «μεγάλη κυρία» ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89ο λεπτό. Έπιασε πέναλτι στο 90+6' ο Στσέσνι

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο συνεχίζει να γράφει ιστορία. Στη χθεσινή αναμέτρηση, την 600η εμφάνιση σε ματς πρωταθλήματος, διαμόρφωσε (89') το τελικό σκορ. Με αυτό το γκολ, σύμφωνα με τη βρετανική εταιρεία ανάλυσης αθλητικών στοιχείων Opta Sports, ο Πορτογάλος διεθνής επιθετικός της Γιουβέντους, έγινε ο μοναδικός παίκτης που έχει σημειώσει τουλάχιστον 20 γκολ σε κάθε μία από τις 12 τελευταίες σεζόν, στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.