Ξέσπασε στο δεύτερο η Τσέλσι, έκανε το καθήκον της η Παρί!

Δημήτρης Καλαϊτζής28 Οκτωβρίου 2020

Έσπασε το ρόδι στη Ρωσία η Τσέλσι. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος και διέλυσε με 4-0 την Κράσνονταρ για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχα την ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 14΄, όμως ο Ζορζίνιο αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Οντόι.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί πετυχαίνοντας τρία γκολ. Αρχικά, ο Βέρνερ έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, τρία λεπτά μετά, ο Ζίγιεκ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Πούλισιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Η βαθμολογία του πέμπτου ομίλου

1. Τσέλσι 4

2. Σεβίλλη* 1

3. Ρεν* 1

4. Κράσνονταρ 1

Με αστερίσκο οι ομάδες έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η επόμενη (3η) αγωνιστική 4/11, 22.00

Τσέλσι-Ρεν

Σεβίλλη-Κράσνονταρ

Με το διπλό έφυγε από την Πόλη η Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς κέρδισε με 2-0 την Μπασακσεχίρ. Και τα δύο γκολ για τους Παριζιάνους πέτυχε ο Μόιζε Κεν, ενώ έχασαν τον Νεϊμάρ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι με τους Τούρκους.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται τη Λειψία.