Ξεγυρισμένη τεσσάρα με ανατροπή της Μπόχουμ στη Μπάγερν Μονάχου!

Πέτρος Χαριζακλής12 Φεβρουαρίου 2022

Απίστευτο και όμως αληθινό! Στο «Βονόβια Στάντιον» η Μπόχουμ έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής στη Γερμανία, ρίχνοντας τέσσερα γκολ στην πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου (4-2) και μάλιστα ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπόχουμ επί της βαυαρικής ομάδας μετά από 18 χρόνια.

Η ήττα αυτή δίνει την ευκαιρία στη Ντόρτμουντ να μειώσει την διαφορά της από την Μπάγερν στους έξι βαθμούς, αν κερδίσει την Ουνιόν.

Το 0-1 έκανε ο Λεβαντόφσκι στο 9ο λεπτό και όλοι πίστευαν πως θα ήταν άλλη μία εύκολη νίκη για τους Βαυαρούς. Πέντε λεπτά αργότερα όμως η Μπόχουμ ισοφάρισε με τον Αντβί-Ατζέι. Στο 38' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και έκτοτε υπήρξε ένα τρελό διάστημα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 40' ο Γκαμπόα «έγραψε» το 3-1 και στο 44' ο Χόλτμαν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Το μόνο που κατάφερε η Μπάγερν ήταν να μειώσει στο σκορ στο 75' με τον Λεβαντόφσκι.