Βούλιαξε στη Ρόδο ο Ηρακλής

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Δεκεμβρίου 2021

Τελειωμό δεν έχει ο κατήφορος για τον Ηρακλή. Οι «κυανόλευκοι» υπέστησαν βαριά ήττα από τον Κολοσσό στη Ρόδο με σκορ 76-59 και έφτασαν τις έξι στο Πρωτάθλημα, που τους αφήνουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Καταστροφικό για την ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο όπου πέτυχε μόλις οκτώ πόντους, ενώ δέχτηκε 20 και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά 17 πόντων στο ημίχρονο (38-21).

Επειδή χρόνος δεν υπάρχει και τα περιθώρια έχουν στενέψει για τα καλά, ο Γηραιός στρέφει την προσοχή του στο κομβικό σημασίας ματς που ακολουθεί με την ΑΕΚ στο Ιβανώφειο το επόμενο Σάββατο (11/12, 17.00).

Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και μετά την διακοπή του Πρωταθλήματος και πλέον βρίσκεται στην πεντάδα με απολογισμό έξι νίκες και τρεις ήττες.

Ο Στέφαν Ποτ με 20 πόντους ήταν ο καλύτερος του Κολοσσού, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν και οι Κένι Ουίλιαμς (14π., 4ριμπ., 2ασ.) και Στέφαν Μομίροφ (11π., 7ριμπ.)

Για τον Ηρακλή μοναδικός «διψήφιος» ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59