ΒΟΜΒΑ μεγατόνων της Σαχτάρ στη Μαδρίτη, μοιρασιά στο Σάλτσμπουργκ

Πέτρος Χαριζακλής21 Οκτωβρίου 2020

H βόμβα μεγατόνων έπεσε στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» και η έκπληξη της βραδιάς ολοκληρώθηκε με την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης με 2-3 από τη Σαχτάρ. Οι Ουκρανοί έκαναν τρομερό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 3-0 στο σκορ, ωστόσο η ισπανική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει.

Είχε ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο (54'-59') στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τον Μόντριτς να μειώνει σε 1-3 με οβίδα και τον Βινίσους σε 2-3 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στο 92ο λεπτό ακυρώθηκε μέσω VAR γκολ του Βαλβέρδε για οφσάιντ.

Μοιρασιά στο Σάλτσμπουργκ, γκολάρα ο Σομποζλάι

Στο άλλο παιχνίδι που ξεκινούσε στις 19.55, η Σάλτσμπουργκ παραχώρησε 2-2 στη Λοκομοτίβ Μόσχας σε ένα παιχνίδια για γερά νεύρα και όμορφα γκολ.

Στο 19ο λεπτό ο Εντερ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους, με την Σάλτσμπουργκ να ισοφαρίζει στο 40' με ένα καταπληκτικό γκολ του Σομποζλάι από τη γωνία της μεγάλης περιοχής.

Στο 50ο λεπτό ο Γιουνούζοβιτς με συρτό σουτ έκανε την ολική ανατροπή αλλά η ομάδα του Μαρς δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα, με τη Λοκομοτίβ να ισοφαρίζει στο 75ο λεπτό με κεφαλιά του Λιβάκοβιτς και ασταθή απόκρουση του Στάνκοβιτς.