Βόλεϊ: Στον τελικό ο Ολυμπιακός, επικράτησε του ΠΑΟΚ

Metrosport Team29 Μαρτίου 2024

Ο Ολυμπιακός είναι ο δεύτερος φιναλίστ του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ (22-25, 25-18, 25-16, 25-19) στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 στη Λάρισα.

O Oλυμπιακός προηγήθηκε με 7-5 μετά από μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και το 8-6 έγινε με τον Ιντάλγκο. Σε εκείνο το σημείο και με ένα σερί από τα σερβίς του Λινάρδου, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 8-12, και διατήρησε αυτή τη διαφορά με πρώτο χρόνο του Σαμοϊλένκο έγινε στο 11-15.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο σκορ με τα σερβίς του Ζουπάνι με 20-22, αλλά το μπλοκ του Φαν Χάρντερεν στην κόντρα μπάλα του Στερν στο 21-23 αποδείχθηκε κομβικό, καθώς ο Ολλανδός έστειλε σε τριπλό σετ μπολ τους ασπρόμαυρους και ο Τρούχτσεφ με δική του επίθεση έκανε το 0-1 με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 10-10 αλλά ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά με τα σερβίς του Στερν με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 14-11 και να νιώσουν πιο άνετα στο παιχνίδι.

Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 18-16 από το χτύπημα του Φαν Χάρντερεν αλλά με τα σερβίς του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός κράτησε +7 (24-17) και ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 1-1 με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με άσους από Ιντάλγκο και Κουμεντάκη απέκτησε από νωρίς μεγάλη διαφορά με 8-4 και 12-6, ξέφυγε με 19-11 με τον Τζούριτς και έκανε το 2-1 με 25-16 μετά από συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ.

Κυρίαρχος ήταν και στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός που πήρε κεφάλι με 14-10. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε προσωρινά σε 14-14 με σερί μπλοκ. Αλλά ο Τράβιτσα με μονό μπλοκ στον Τρούχτσεφ αλλά και άσο έκανε το 19-16. Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ και τη νίκη με 25-19.