Βόλεϊ: Πέρασε άνετα ο ΠΑΟΚ από την Κρήτη, με 3-1 επί του ΟΦΗ

Metrosport Team12 Νοεμβρίου 2022

Μπορεί ο ΟΦΗ να προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ, αλλά ο "δικέφαλος" πέρασε άνετα από την Κρήτη με 3-1 σετ και πέτυχε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη για το φετινό πρωτάθλημα της Volley League.

Τα τρία από τα τα τέσσερα σετ που παίχτηκαν ήταν οριακά, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τους Κρητικούς να ξεμένουν από δυνάμεις στο τελευταίο σετ. Οι "ασπρόμαυροι" μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 18-25.

Στο δεύτερο ο ΟΦΗ ήταν πιο πιεστικός και έμεινε κοντά (14-18) αλλά οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι πήραν και το δεύτερο σετ με σχετική ευκολία (19-25). Στο τρίτο οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που είχαν τον ρυθμό και μείωσαν σε 1-2 σετ, παίρνοντας το σετ με 25-20.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους και ανέβασε γρήγορα την υπέρ του διαφορά στο σκορ στο +6 (5-11). Τελικώς επικράτησε με 13-25 και έφυγε από την Κρήτη με την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 18-25, 19-25, 25-20, 13-25