Βόλεϊ: Επικράτησε στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΟΚ

Metrosport Team05 Μαρτίου 2023

Ο Ολυμπιακός πέτυχε πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», με αποτέλεσμα να βάλει φωτιά στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.

Το πρώτο σετ του ντέρμπι κατέληξε στις "ερυθρόλευκες" με 25-19, έχοντας χτίσει από νωρίς μια διαφορά από τον "δικέφαλο". Το δεύτερο σετ είχε ίδια κατάληξη και ίδιο σκορ, με τις γηπεδούχους να κάνουν το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στα σκοινιά αλλά έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ισοφαρίσει το παιχνίδι. Το τρίτο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό με τις "ασπρόμαυρες" να επικρατούν στην παράταση με 30-28.

Στο τέταρτο σετ ο "δικέφαλος" ήταν καταιγιστικός και επικράτησε με 25-11, στέλνοντας το ματς το τάι μπρέικ. Εκεί ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ο ΟΛυμπιακός νίκησε με 15-11, παίρνοντας και τη νίκη.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11