Βελτίωση παρά την ήττα 80-69 από ΑΕΚ για τον ΠΑΟΚ

Στέλιος Παρθενάκης16 Σεπτεμβρίου 2020

Στο πρώτο από τα τρία σερί φιλικά σε Αθήνα και Πάτρα ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 80-69, παρουσιάζοντας πάντως πολύ καλύτερη εικόνα από ότι στο ξεκίνημα της προετοιμασίας.

Kαι ας είχε για μια ακόμα φορά απουσίες, μια και Κακλαμανάκης, Χέρντον λόγω προβλημάτων δεν ήταν διαθέσιμοι.

Η ΑΕΚ με Λάνγκφορντ, Μορέιρα άρχισε καλύτερα, προηγήθηκε 11-6 (5΄), αλλά σταδιακά ο ΠΑΟΚ ισορόπισε, αντέδρασε σε άμυνα και επίθεση και με Τέρνερ, Γκρίφιν (15π. οι δυό τους) πέρασε 34-36 (20΄). Οι Θεσσαλονικείς κράτησαν ελαφρύ προβάδισμα (43-44 στο 25΄) στην 3η περίοδο, την οποία έκλεισαν ισόπαλοι (56-56), καθώς είχαν αμυντικά προβλήματα μόνο από Μορέιρα (13π) και Ράις (8π). Οι αντοχές πάντων του ΠΑΟΚ στην 4η περίοδο δεν ήταν πολλές, κόλλησε επιθετικά, η ΑΕΚ με την ποιότητα και το βάθος πάγκου ξέφυγε 67-61 (35΄) και δεν απειλήθηκε στο τελευταίο 5λεπτο. Aξίζει να σημειωθεί οτι ο ΠΑΟΚ με τον Λοβ προηγήθηκε 19-24 (15΄), η ΑΕΚ με Λάνγκφορντ, Ζήση ισοφάρισε (34-34, 19'), οι γηπεδούχοι με άμυνα και Ράις πέρασαν 47-41 (26'), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε. Με Λοβ, Ιατρίδη έφερε το ματς στα ίσια (56-56), ωστόσο στην 4η περίοδο η ΑΕΚ με το τρίο Μορέιρα, Ζήση και Ράις πήγε στο +12 (73-61, 36'). Ο ΠΑΟΚ έφτασε μόνο στο -8 (73-65, 38'), πριν τελειώσει το ματς.

ΑΕΚ: Μορέιρα 22, Ράις 11 (2), Λάνγκφορντ 10, Ματσιούλις 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ: Μπιτς 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Λοβ 12 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Τέρνερ 10, Μήτρου-Λονγκ 6.