Βέλγιο - Μαρόκο: Το γκολ του Ζίγιες που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (vid)

Metrosport Team27 Νοεμβρίου 2022

Βέλγιο και Μαρόκο αναμετρώνται αυτή την ώρα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ με τους Αφρικανούς να μπαίνουν μπροστά στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίγιες ωστόσο το γκολ να ακυρώνεται με χρήση VAR.

Πιο συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζίγιες εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά όπως επιτίθεται το Μαρόκο έστειλε την μπάλα με τροχιά προς την εστία του Κουρτουά ωστόσο παρά το γεγονός ότι αυτή κατάληξε στα δίχτυα το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Σαίς ήταν ο λόγος καθώς εξείχε το χέρι και το κεφάλι του, μάλιστα έκανε κίνηση προς την μπάλα και παρ' όλο που δεν την βρήκε φάνηκε να εμποδίζει και το οπτικό πεδίο του Βέλγου κίπερ. O Ιταλός ρέφερι Σέζαρ Ράμος με την βοήθεια του VAR και του ημιαυτόματου οφσάιντ ακύρωσε το γκολ και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, 0-0.