Τσιτσιπάς: Ήττα και αποκλεισμός με το «καλημέρα» στο Madrid Open

Metrosport Team27 Απριλίου 2024

Εκτός του Madrid Open μένει ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη μεγάλη ήττα του από τον Τιάγκο Μοντέιρο, στην πρεμιέρα του τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε από το νούμερο 118 της παγκόσμιας κατάταξης με 6-4, 6-4 σε 96 λεπτά, καθώς δεν κατάφερε να βρει ρυθμό σε μια επιφάνεια τελείως διαφορετική σε σχέση με Μόντε Κάρλο και Βαρκελώνη.

Μη μπορώντας να απαντήσει στο δυνατό σερβίς του Βραζιλιάνου αντιπάλου του, ο Τσιτσιπάς έχασε στα δύο σετ. με τον Μοντέιρο να σημειώνει μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην καριέρα του.

Έτσι, ο Μοντέιρο θα περιμένει τον νικητή του αγώνα Λεχέτσκα-Μετζέντοβιτς, ενώ ο Έλληνας αθλητής θα περιμένει το διπλό, πριν ταξιδέψει στη Ρώμη.

Αξίζει να σημειωθεί και ότι ο Τσιτσιπάς έχει χάσει τα πέντε από τα τελευταία έξι ματς του με αριστερόχειρες (Στρίκερ, Ουμπέρ, Μόλτσαν, Σαποβάλοφ, Μοντέιρο).