Τρομερός Θανάσης, δεν άντεξαν οι ελλιπείς Μπακς

Στέφανος Αβραμίδης28 Μαρτίου 2021

Εννέα αγώνες το βράδυ του Σαββάτου (27/3) στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ.

Στο Μιλγουόκι, οι Νικς επικράτησαν των ελλειπών Μπακς με 96-102. Τα «ελάφια» παρατάχθηκαν μόλις με 8 παίκτες καθώς απουσίαζαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Χόλιντει, Ντιβιτσέντζο, Πόρτις, Τάκερ και Κούρους.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε βραδιά καριέρας αλλά δεν ήταν αρκετή. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Για τους Νικς ο Μπερκς είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπάρετ 21 πόντους, ο Κουίκλι 13 πόντους.

Στο Λος Άντζελες, οι Κλίπερς πήραν το ντέρμπι με τους Σίξερς με 122-114. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην τρίτη περίοδο με 108-89 και δεν κινδύνεψαν μέχρι το τέλος.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λέοναρντ με 28 πόντους ενώ ο Πολ Τζορτζ άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις είχε 29 πόντους, ο Ντάνι Γκριν 17 πόντους και ο Σέικ Μίλτον 16 πόντους.

Στη Γιούτα, οι Τζαζ καθάρισαν από την πρώτη περίοδο το ματς με τους Γκρίζλις. Προηγήθηκαν με 39-19 και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο υπόλοιπο του αγώνα νικώντας με 126-110.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 35 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Τζαζ, με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτει 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Γκρίζλις, ο Κάιλ Άντερσον είχε 16 πόντους και οι Ντίλον Μπρουκς και Γιόνας Βαλαντσιούνας από 13 πόντους.

Στην Οκλαχόμα, οι Σέλτικς με επιμέρους σκορ 35-11 στην τέταρτη περίοδο πήραν την νίκη επί των Θάντερ με 94-111.

Για τους Κέλτες, ο Τέιτουμ είχε 27 πόντους και ο Μπράουν 25 πόντους. Για τους Θάντερ, ο Μαλεντόν είχε 22 πόντους και ο Μπράουν έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Στο Σακραμέντο, ένα τρελό buzzer-beater του Χάρισον Μπαρνς χάρισε τη νίκη στους Κινγκς κόντρα στους Καβαλίερς με 100-98.

Στα υπόλοιπα ματς, οι Σπερς επικράτησαν άνετα των Μπουλς (120-104), οι Πέλικανς των Μάβερικς (112-103), οι Ουίζαρντς των Πίστονς (106-92) και οι Ρόκετς των Τίμπεργουλβς στη Μινεσότα (107-129).