Τρομερή Σίτι, «ισοπέδωσε» την Τσέλσι!

Metrosport Team03 Ιανουαρίου 2021

Μπορεί το ματς να χαρακτηρίζονταν ως το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Premier League, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε επί χόρτου.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα πέρασαν σαν «σίφωνας» από το «Stamford Brigde» καθώς νίκησαν με σχετική ευκολία την Τσέλσι με 3-1. Η Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ μόλις στο 18' με τον Γκουντογκάν με πολύ ωραία κίνηση εντός περιοχής.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φόντεν πήρε την ασίστ από τον Ντε Μπρόινε και έκανε δυο τα τέρματα για την ομάδα του για να έρθει στο 34ο λεπτό ο Βέλγος να γράψει το 0-3. Το γκολ της τιμής με τον Χάντσον Οντόι πέτυχε η Τσέλσι στις καθυστερήσεις.

Έτσι οι «Πολίτες» έφτασαν στους 29 πόντους έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο από τους ανταγωνιστές του, ενώ η απογοητευτική για ακόμη ένα βράδυ Τσέλσι περιορίστηκε στους 26 βαθμούς και στην 8η θέση.