Τρομερή Φιορεντίνα, έσπασε το αήττητο της Μίλαν!

Πέτρος Χαριζακλής21 Νοεμβρίου 2021

Ολα τα ωραία κάποτε τελειώνουν! Το ίδιο ισχύει και για το φετινό αήττητο της Μίλαν στο πρωτάθλημα Ιταλίας που αποτελεί παρελθόν στην 13η αγωνιστική. Η τρομερή Φιορεντίνα κέρδισε στο «Αρτέμιο Φράνκι» τη Μίλαν με 4-3 και πλέον έδωσε την ευκαιρία στη Νάπολι να μείνει μόνη πρώτη αν δεν χάσει από την Ιντερ. Η Φιορεντίνα με αυτό το τρίποντο μπήκε έστω και προσωρινά στις θέσεις της Ευρώπης.

Το 1-0 πέτυχε ο Ντάνκαν στο 15' μετά από τραγικό λάθος του κίπερ της Μίλαν, Ταταρουσάνου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σαπονάρα πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ και έγραψε το 2-0 για την Φιορεντίνα.

Από εκεί και έπειτα ήταν η σειρά του Ντούσαν Βλάοβιτς να σκοράρει. Στο 60' με ωραίο κοντρόλ και πλασέ αφού πέρασε τον Ταταρουσάνου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ιμπραΐμοβιτς με ωραίο σουτ μείωσε σε 3-1 για τη Μίλαν.

Στο 67ο λεπτό ο Ζλάταν με ωραίο αριστερό πλασέ στην κίνηση μείωσε κι άλλο, σε 3-2.

Ο Βλάοβιτς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 85' με ωραίο αριστερό σουτ στο ύψος της περιοχής, «έγραψε» το 4-2.

Το μόνο που κατάφερε η Μίλαν ήταν να μειώσει στο 96ο λεπτό με αυτογκόλ του Βενούτι.