Τρομερή ανατροπή του Ηρακλή και ποδαρικό με το δεξί στο 2021!

Πέτρος Χαριζακλής02 Ιανουαρίου 2021

Ποδαρικό με το δεξί στο 2021 έκανε ο Ηρακλήςπου κέρδισε εντός έδρας με 73-69 την Λάρισα. Η ομάδα του Καλύβα βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους (29-39) στο ημίχρονο, ωστόσο με τρομερή ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο και εξαιρετικούς τους Χάνλαν και Χάτσερ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν οι Χάνλαν με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ και Χάτσερ με 17 πόντους και 3 ασίστ. Από την Λάρισα ξεχώρισε ο Σμιθ με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Γουέμπ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, κάνοντας νταμπλ νταμπλ.
Εχανε με -10 στο ημίχρονο

Καλά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο (7-0), με την Λάρισα να μην μπορεί να βρει τρόπο να σκοράρει. Μετά το τάιμ άουτ από πλευράς φιλοξενούμενων, η Λάρισα έτρεξε σερί 11-0 και έκανε το 7-0, 7-11. Ο Ηρακλής επέστρεψε και πήγε στο δεύτερο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής δεν έβρισκε σκορ έξω από τα 6,75μ. και το 21-19 έγινε γρήγορα 21-26. Ο Σμιθ πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και με διαδοχικούς πόντους την οδήγησε στο +10 (29-39) στο ημίχρονο, φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους.
Τρομερή ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο

Οπως τελείωσε η δεύτερη περίοδος έτσι ξεκίνησε και η τρίτη, με την Λάρισα να μεγαλώνει την διαφορά και να φτάνει στο +14 (31-45). Ο Ηρακλής όμως βρήκε απάντηση με τους Χάνλαν και Μπούλιν και μέσα σε 1,5 λεπτό έκανε 10-0 σερί και μάζεψε την διαφορά. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Χάτσερ οδήγησε τον Γηραιό στο +5 (59-54), με την ομάδα του Καλύβα να πραγματοποιεί εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο επιθετικά έχοντας πετύχει 30 πόντους.

Καλύτερα μπήκε στην τελευταία περίοδο ο Γηραιός φτάνοντας σχετικά γρήγορα στο +9 (63-54). Η Λάρισα προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι με σερί 8-0 και έκανε το 63-54, 63-62. Ο Χάτσερ όμως έδωσε ανάσα στην ομάδα του και μέχρι τέλους η ομάδα του Καλύβα κράτησε την διαφορά και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69