Τρομερή ανατροπή των Λέικερς και νίκη επί των Νάγκετς

Metrosport Team05 Φεβρουαρίου 2021

Για ένα ημίχρονο οι Λέικερς αντιμετώπιζαν το φάσμα της εντός έδρας ήττας από τους Νάγκετς (46-58) όμως στο δεύτερο ήταν οι πραγματικοί πρωταθλητές του ΝΒΑ και νίκησαν εύκολα τους αντιπάλους τους με 114-93.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν ο πρωταγωνιστής των «λιμνάνθρωπων» αφού έφτασε στο triple-double με 27 πόντους, 12/19 σουτ, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ ενώ 21 πόντους είχε ο Ντένις Σρέντερ.

Ο σπουδαίος φόργουορντ των Λέικερς έγραψε σήμερα για μία ακόμη φορά ιστορία. Έφτασε τα 12.682 εύστοχα σουτ στην καριέρα του στο ΝΒΑ και ανέβηκε στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας, μπροστά από τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν με 12.681. Στην κορυφή βρίσκεται ο Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ με 15.837 εύστοχα σουτ και δεύτερος ακολουθεί ο Καρλ Μαλόουν με 13.528.

«Το άθλημα μου έχει τόσα πολλά σε αυτήν την 18χρονη καριέρα μου ως τώρα κι ελπίζω να συνεχίσω να του δίνω κι εγώ πίσω. Κάθε φορά που το όνομα μου είναι σε μια τέτοια κατηγορία, παίζοντας αυτό το παιχνίδι, μένω πολύ ταπεινός. Διαβάζω βιβλία, διαβάζω περιοδικά, διαβάζω την ιστορία του αθλήματος και το να βρίσκομαι κάπου μαζί με τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν είναι κάτι απίστευτο» είπε για το νέο, σπουδαίο επίτευγμα του...

Ο «Βασιλιάς» παράλληλα, έφτασε τα 800 παιχνίδια κανονικής περιόδου με 25+ πόντους και είναι ο πρώτος της σχετικής λίστας, πάνω από τους Τζαμπάρ, Μαλόουν και Τζόρνταν.

Για τους Νάγκετς, ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 20 πόντους αλλά 7/17 σουτ, ενώ άστοχος ήταν και ο Νίκολα Γιόκιτς με 13 πόντους, 6/16 σουτ, αλλά και 10 ριμπάουντ με έξι ασίστ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας...

Με επιμέρους σκορ 73-40 στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουόριορς διέλυσαν τους Μάβερικς μέσα στο Ντάλας με 147-116. Ο Κέλι Ούμπρε τζούνιορ είχε 40 πόντους και οχτώ ριμπάουντ για τους νικητές ενώ από την άλλη πλευρά 25 είχε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις.

Οι Τζαζ συνεχίζουν να είναι η καλύτερη ομάδα της Δύσης. Πέρασαν από την Ατλάντα με 112-91 και είναι στο 17-5. Ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχε 23 πόντους και επτά ασίστ για τους νικητές ενώ ο Τζον Κόλις είχε 17 πόντους και επτά ριμπάουντ για τα «γεράκια».

Μετά από μία εντυπωσιακή τρίτη περίοδο (19-40), οι Μπλέιζερς πέρασαν απρόσμενα εύκολα από τη Φιλαδέλφεια νικώντας τους Σίξερς με 121-105. Ο Καρμέλο Άντονι είχε 22 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Για τους γηπεδούχους ο Τζόελ Εμπίντ είχε 37 πόντους.

Τέλος στο Μέμφις οι Ρόκετς νίκησαν τους Γκρίζλις με 115-103, έχοντας κορυφαίο τον Τζα'Σιν Τέιτ με 19 πόντους και επτά ριμπάουντ.