Τρίτωσε το καλό για τον Άρη με...ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο!

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Νοεμβρίου 2022

Με φόρα από το διπλό επί της ΑΕΚ ο Άρης υπερκέρασε το εμπόδιο και του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 70-57 στο Αλεξάνδρειο, πανηγυρίζοντας έτσι την τρίτη του νίκη σε πέντε παιχνίδια Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιάννη Κατρίτη μπορεί να βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως έβγαλε αντίδραση και με...ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όμως κάπου εκεί ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι και με ένα σερί 14-0 προηγήθηκε με 14 πόντους (6-20) κι εν τέλει έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (11-22).

Οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμά τους μέχρι το 15ο λεπτό (18-26), αλλά ο Άρης αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 9-1 ισοφάρισε σε 27-27. Το ημίχρονο βρήκε προηγούμενους με δύο πόντους (30-32) τους φιλοξενούμενους.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν για πρώτα φορά στο παιχνίδι με οκτώ πόντους (40-32) στο 24΄. Ωστόσο, ο Απόλλωνας είχε απάντηση και με ένα δικό του σερί 7-0 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 47-47.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να πάρει τη νίκη που ήταν η τρίτη του σε πέντε παιχνίδια Πρωταθλήματος.

Μετά από τη διακοπή, ο Άρης θα παίξει εκτός έδρας με το Περιστέρι (19/11, 15:45), ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας υποδέχεται το Λαύριο (20/11, 17:00).

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς - Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης.