Τριάρα της Μπράιτον στη Λίβερπουλ

Metrosport Team14 Ιανουαρίου 2023

Την 7η ήττα σε 18 παιχνίδια γνώρισε η Λίβερπουλ που ηττήθηκε με 3-0 από την Μπράιτον εκτός έδρας και παρέμεινε στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 28 πόντους.

Η Μπράιτον κατάφερε να πάρει το τρίποντο απέναντι στους «κόκκινους» με γκολ του Σόλι Μάρτς στο 46ο λεπτό ενώ ο ίδιος παίκτης έστειλε επτά λεπτά αργότερα παραβίασε την εστία του Άλισον με σουτ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 81' με τον Ντάνι Γουέλμπεκ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Γουλβς πήρε τη νίκη κόντρα στη Γουέστ Χαμ με γκολ του Ντανιέλ Ποντένσε στο 48ο λεπτό ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε με 2-0 της Λέστερ με δύο τέρματα του Μπρέναν Τζόνσον. Η Έβερτον γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Σαουθάμπτον. Στο 39΄ο Ονανά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά η Σαουθάμπτον με δύο τέρματα του Τζέιμς Γουόρντ Πρόουζ έφυγε με το διπλό.