Τριάρα Ευρώπης της Ουντινέζε κόντρα στη Μίλαν, στην ιστορική βραδιά του Ίμπρα

Metrosport Team18 Μαρτίου 2023

Η Ουντινέζε πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι στη Μίλαν, επικρατώντας με 3-1, και μπορεί να ονειρεύεται ξανά την έξοδο της στην Ευρώπη την επόμενη χρονιά, αντίθετα οι "ροσονέρι" δεν κατάφεραν να προσπεράσουν τη Λάτσιο και την Ίντερ, σε ένα βράδυ που ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έγραψε ιστορία στη Serie A.

Η Ουντινέζε μετά τη σημερινή νίκη ανέβηκε στην 8η θέση μαζί με την Γιουβέντους, έχοντας 38 βαθμούς, ενώ η Μίλαν παρέμεινε στην 4η θέση με 48 βαθμούς και κινδυνεύει και στην πέμπτη θέση, αν η Ρόμα νικήσει τη Λάτσιο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ρομπέρτο Περέιρα μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+4') ο Ιμπραΐμοβιτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα (1-1), με αποτέλεσμα να γίνει ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A.

Δύο λεπτά μετά (45+6") η Ουντινέζε πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Μπέτο. Στο 70ο λεπτό ο Ehizibue πέτυχε και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους, σφραγίζοντας μια μεγάλη νίκη που φέρνει την Ούντινε πιο κοντά στην πρώτη εξάδα.