Τρελό ματς στο Μόναχο και Μπάγερν-Αρμίνια Μπίλεφεντ 3-3

Δημήτρης Καλαϊτζής15 Φεβρουαρίου 2021

Η Αρμίνια Μπίλεφεντ έφτασε μια ανάσα από μία ιστορική νίκη μέσα στο Μόναχο, καθώς προηγήθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με 3-1, ωστόσο αρκέστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην πρωταθλήτρια Μπάγερν (3-3), που πλέον είδε τη διαφορά από τη δεύτερη Λειψία να μειώνεται στους πέντε βαθμούς.

Φουριόζοι μπήκαν στην αναμέτρηση οι νεοφώτιστοι, καθώς ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Φλαπ στο 9΄.

Και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Αρμίνια πήρε αέρα δυο τερμάτων. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Φλαπ, ο Πίτερ με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ για το 0-2.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 48’ ο Λεβαντόφσκι με απίθανο γυριστό σουτ έγραψε το 1-2.

Με αυτό το γκολ ο Πολωνός σούπερ σταρ έφτασε τα 25 τέρματα σε 21 αγώνες, σπάζοντας το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ που κρατούσε από τη σεζόν 1972-73.

Και πριν καλά καλά οι Βαυαροί χαρούν το τέρμα τους η Μπίλεφεντ πέτυχε και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Γκεμπάουερ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 57’ ο Σανέ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τολισό με κεφαλιά μείωσε σε 2-3 και δώδεκα λεπτά μετά ισοφάρισαν σε 3-3 με το σουτ του Ντέιβις.

Στο 72΄ η Αρμίνια βρήκε δίχτυα για τέταρτη φορά στην αναμέτρηση, αλλά το γκολ της ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 88ο λεπτό του αγώνα η ομάδα του Φλικ άγγιξε την επική ανατροπή, αλλά ο Κλοζ απομάκρυνε σωτήρια την μπάλα πάνω από την γραμμή.