Τρελό ματς στη Φλωρεντία με νικήτρια την Ίντερ

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Οκτωβρίου 2022

Απίθανο ματς στο «Αρτέμιο Φράνκι», με την Ίντερ να φεύγει με σπουδαίο διπλό, νικώντας με 4-3 την Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι νερατζούρι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 0-2 στο 15ο λεπτό. Αρχικά, άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρέλα στο 2΄, για να έρθει 13 λεπτά μετά ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 32΄ οι «βιόλα» κέρδισαν πέναλτι και ο Καμπράλ μείωσε σε 1-2. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, η Φιορεντίνα ισοφάρισε σε 2-2 χάρη στο απίστευτο τέρμα του Ικονέ.

Στο 72΄ η Ίντερ κέρδισε πέναλτι και ο Λαουτάρο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η Φιορεντίνα δεν τα παράτησε και στο 90΄ έφερε το ματς με τον Γιόβιτς, όμως η Ίντερ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς σκόραρε με τον Μιχιταριάν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό.