Τρελή ανατροπή και μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ, 86-80 τη Νεπτούνας

Παναγιώτα Χαλκιά07 Ιανουαρίου 2020

Ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης έμεινε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 86-80 της Νεπτούνα για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League. Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα, το έχασε, είδε τον αντίπαλο του να ξεφεύγει με 11 αλλά βρήκε τη δύναμη και έφυγε νικητής.

Καλή επιθετική εκκίνηση για τον ΠΑΟΚ αλλά με πολλά λάθη στην άμυνα. Ο Δικέφαλος κυριάρχησε στα ριμπάουντ αλλά τα αμυντικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στη Νεπτούνας να βρίσκεται κοντά στο σκορ και με κάρφωμα του Σεντεκέρσκις στον αιφνιδιασμό να περνά μπροστά με 10-9 στο 5. Ένα όμορφο καλάθι του Μπράουν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «σπρόμαυρους» (12-13, 8΄), οι οποίοι προηγήθηκαν και με τέσσερις αλλά οι οχτώ σερί πόντοι του Ντελινικάιτις έβαλαν και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Σμιθ να ευστοχεί από τα έξι μέτρα για το 20-21.Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και έβρισκε στόχο απο μακριά έχοντας 4/8 τρίποντα και εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικός θα μπορούσε να αυξήσει τη διαφορά. Τα συνεχόμενα φάουλ έδωσε την ευκαιρία στη Νεπτούνας να μειώσει τη διαφορά των επτά πόντων ενώ ο Δικέφαλος προβλημάτισε αφού έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά δεν μπορούσε να τα εκμεταλλευτεί στο έπακρο. Μια τρίποντη βόμβα του Τσόχλα έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +7 και ο Γιόγκελα με δύο εύστοχες βολές έστειλε τις δύο ομάδες με διαφορά πέντε πόντων.

Μια όμορφη ενέργεια του Σαρικόπουλου έφερε τη διαφορά στο +10 για τον ΠΑΟΚ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Δικέφαλος έκανε βιαστικές επιλογές και είχε αργές επιστροφές δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο να φτάσει στο καλάθι. Ένα τρίποντο του Γιαναβίτσιους και πέντε πόντοι του Γκαϊλιους έφεραν το ματς στο 50-52.

Ο Σχίζας έδωσε και πάλι αέρα τεσσάρων πόντων με καλάθι και φάουλ αλλά ο Ολισεβίτσιους ήταν εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου και η διαφορά ήταν στον πόντο (53-54, 25'). Η Νεπτούνας είχε ορθές επιλογές και με ένα σερί 13-2 πέρασε και πάλι μπροστά με 55-54. Οι δύο ομάδες ήταν χέρι χέρι στο σκορ αλλά το καλάθι του Μασιούλις και ένα αντιαθλητικό στα 4.7''΄έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έχασε τη συγκεντρωση του και έκανε λάθος επιλογές στην επίθεση. Αντίθετα, η Νεπτούνας βρήκε λύσεις και έφτασε τη διαφορά στο +11 με τρίποντο του Γκαϊλιους κάνοντας το 75-64 στο 34΄.

Oι «ασπρόμαυροι» με σερί 6-0 μείωσαν στους πέντε, μια νέα αδράνεια στην άμυνα έφερε και πάλι το +7 αλλά ο Μπράουν με πέντε συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στο καλάθι (77-75, 36΄). Στο 37΄ο Μπεστ πέταξε την μπάλα πέφτοντας και την είδε να προσγειώνεται στο καλάθι φέρνοντας το ματς στα ίσα (77-77).

Ένα καλάθι και φάουλ του Νόουλς έβαλε και πάλι το Δικέφαλο μπροστά στο σκορ ένα λεπτό πριν το φινάλε, που επιφύλαξε και μια τρομερή τάπα του Σόρτερ στον Μασιούλις. Το τρίποντο του Μπράουν στα 14΄΄ απλά επιβεβαίωσε τη νίκη του Δικεφάλου και οι δύο εύστοχες βολες του Σμιθ έγραψαν το τελικό σκορ 80-86..

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86.