Τουρκία - Μαουροβούνιο 72-68: Δυσκολεύτηκε αλλά με τον Κορκμάζ πήρε τη νίκη

Κωστής Παναγιώτου01 Σεπτεμβρίου 2022

Η Τουρκία παρότι δυσκολεύτηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με το Μαυροβούνιο, τελικά ξεκίνησε με το "δεξί" τις υποχρεώσεις στο EuroBasket 2022, για το πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ ήταν ο άνθρωπος που ξελάσπωσε την ομάδα του Αταμάν, καθώς πέτυχε τους 5 τελευταίους πόντους της ομάδας του και της έδωσε τη νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Σέιν Λάρκιν με 18 πόντους και Τσέντι Οσμάν με 15 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολία, με την πρώτη περίοδο να λήγει 14-18 υπέρ των Μαυροβούνιων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι κατάφεραν ξεφύγουν στο σκορ και με ένα επιμέρους σκορ 12-0 πήραν διψήφια διάφορα στη λήξη του πρώτου μέρους (41-31).

Στη τρίτη περίοδο το Μαυροβούνιο επέστρεψε στο παιχνίδι χάρη στη σκληρή του άμυνα πέρασε μπροστά με +3 (44-47). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Τούρκους να προηγούνται με +2 (53-51).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τους Μαυροβούνιους να παίρνουν διαφορά +5 πόντων (61-66), αλλά η ομάδα του Αταμάν αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 69-68 χάρη στο καλάθι του Κορκμάζ. Το Μαυροβούνιο είχε την τελευταία επίθεση, με 24 δευτερόλεπτα να παραμένουν στο ρολόι, αλλά ο Μιχαΐλοβιτς αστόχησε και ο Κορκμάζ πέτυχε ένα τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό 72-68 υπέρ των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68